Fitch Ratings apstiprina Latvijas kredītreitingu esošajā A- līmenī
Saskaņā ar Fitch viedokli, Latvijas kredītreitingu esošajā līmenī uztur efektīva ekonomiskās politikas veidošana, ko stiprina dalība ES un eirozonā, zemāks, nekā valstīm ar līdzīgu kredītreitingu, valsts parāda un parāda apkalpošanas izmaksu līmenis, kā arī mērens privātā sektora parādsaistību apjoms. Aģentūra atzīmē, ka Latvijas kredītreitinga pozitīvu nākotnes attīstību ierobežo maza un atvērta ekonomika, zemāks iekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju un augstāks tekošā konta deficīts salīdzinājumā ar citām A reitinga grupas valstīm.
“Valsts kredītreitings augstajā A- līmenī ir starptautisks apliecinājums Latvijas īstenotajai publisko finanšu pārvaldības politikai. Augsts, investīcijām drošs un stabils valsts kredītreitings ir būtisks faktors finanšu tirgu un investoru uzticības Latvijas kredītspējai saglabāšanai, kas veicina arī ekonomikas izaugsmi” uzsver finanšu ministrs Arvils Ašeradens.
Fitch uzskata, ka mazina Latvijas dalība NATO ģeopolitiskos riskus, taču Eiropas NATO dalībvalstu bažas par turpmāko ASV militāro atbalstu pamato aģentūras prognozes par Latvijas aizsardzības izdevumu turpmāko pieaugumu. Fitch prognozē, ka Latvija vidējā termiņā palielinās aizsardzības izdevumus līdz 5% no IKP un izdevumu pieaugums, visticamāk, tiks kompensēts ar papildu fiskālās politikas pasākumiem vai esošo ES fondu pārdali. Aģentūra arī min, ka Latvija ir pieprasījusi aktivizēt Stabilitātes un izaugsmes pakta nacionālo izņēmuma klauzulu, kas ļauj novirzīties no noteiktajiem izdevumu mērķiem līdz 1.5% no IKP gadā, lai nodrošinātu papildu izdevumus aizsardzībai.
Fitch atzīmē, ka, ņemot vērā zemākus valsts budžeta izdevumus, vispārējās valdības budžeta deficīts 2024. gadā bija ievērojami zemāks, nekā aģentūra prognozēja 2024. gada novembrī, un veidoja 1.8% no IKP. Aģentūra sagaida, ka budžeta deficīts 2025. gadā palielināsies līdz 2.6% no IKP, līdzīgi citu A reitinga grupas valstu vidējiem rādītājiem, un 2026. gadā pieaugs līdz 3% no IKP saistībā ar plānotajiem izdevumiem valsts aizsardzības spēju stiprināšanai. Fitch prognozē, ka valsts parāda līmenis 2026. gadā palielināsies līdz 48,5% no IKP un stabilizēsies ap 52% no IKP 2027.gadā, joprojām saglabājoties zem līdzīga kredītreitinga valstu vidējā rādītāja.
Fitch prognozē Latvijas ekonomikas reālās izaugsmes atjaunošanos šogad 1.2% apmērā ar pieņēmumu, ka ES fondu finansējuma pieaugums, aizsardzības sektora projekti un labvēlīgāki finansēšanas nosacījumi veicinās investīciju pieaugumu. Fitch prognozē, ka privātā patēriņa pieaugums un investīcijas veicinās ekonomikas izaugsmes paātrināšanos līdz 2.4% 2026. gadā.
Pilnā publikācija pieejama Fitch Ratings oficiālajā mājas lapā (https://www.fitchratings.com/)